Smartfón má vo svojom vrecku už skoro každý z nás. Ľudia ich používajú na rôzne činnosti a aktivity, ktoré uľahčujú alebo spríjemňujú každodenný život doma, v práci alebo v škole. Avšak na plné využitie potenciálu svojho smartfónu potrebujeme tie správne aplikácie. V dnešnom článku vám ukážem 5 mojich najpoužívanejších aplikácií a ku každej z nich vám poviem spôsob, ako ju ja využívam.

Google Disk

Google Disk (Google Drive) je určite jedna z mojich najpoužívanejších aplikácií, nielen na telefóne. Do Google Disku si ukladám všetky svoje súbory, ktoré sa mi automaticky synchronizujú naprieč všetkými mojimi ďalšími zariadeniami. Keďže používam nielen Android telefón, ale aj iPad a Windows notebook, je pre mňa veľmi dôležité mať po ruke všetky súbory, ktoré dennodenne používam a potrebujem mať ku nim kedykoľvek prístup.

Čo sa týka samotného používania aplikácie. Mám vytvorenú prehľadnú štruktúru, ktorá mi umožní nájsť všetko čo potrebujem veľmi rýchlo. Keďže sa tu nachádza automatická synchronizácia, tak súbor, ktorý potrebujem mať rýchlo dostupný z mobilu na notebooku, viem ho jednoducho prezdielať na Google Drive, a do niekoľkých sekúnd ho mám dostupný na všetkých zariadeniach.

Štruktúra priečinkov na mojom Google Disku

Na to veľmi dobre slúžby !Inbox priečinok (výkričník je tam na to, aby bol tento priečinok vždy na vrchu medzi priečnikami), ktorý slúži na takéto prenášanie súborov a na ukladanie všetkých súborov, ktoré nemám čas organizovať do priečinkov. Jednoducho tam vkladám všetky súbory a raz za týždeň tento priečinok prečistím a zorganizujem do správnych priečinkov.

Taktiež všetky súbory, ktoré sa nachádzajú na Google Disku vieš veľmi jednoducho prezdieľať medzi ostatnými. Či už pomocou vygenerovania linku, ktorý stačí danej osobe poslať alebo zadaním jej e-mailovej adresy.

Na množstvo súborov, ktoré ja používam si platím mesačné 3€ za 200GB priestoru. Avšak v zadarmo verzií máš k dispozícií 15GB, prípadne za 2€ mesačne môžeš mať 100GB priestoru. Čo za tie všetky benefity podľa mňa určite stojí. Tento priestor vieš tiež zdieľať až piatimi ďalšími ľuďmi, takže si to vieš s kamarátmi alebo rodinou rozdeliť a platiť úplne minimum mesačne alebo si to predplatiť rovno na rok.

one.google.com

TickTick

TickTick je aplikácia predovšetkým na zaznamenávanie úloh, ale dokáže toho omnoho viac. Viem si cez ňu sledovať svoje zvyky, mám v nej časovač na používanie pomodoro techniky na sústredenie alebo tiež aj kalendár, kde sa mi spájajú úlohy z tejto aplikácie s mojim kalendárom (na túto poslednú funkciu je však potreba mať prémiovú verziu).

Keďže mám veľmi krátkodobú pamäť tak túto aplikáciu používam na zapisovanie každej jednej veci čo ma napadne a potrebujem ju niekedy urobiť. Na to sa tu nachádza Inbox (alebo po slovensky Doručené položky), ktorý slúži na takéto rýchle zapisovanie úloh.

Tu si teda ukladám všetko čo ma napadne a organizujem to až neskôr. Organizáciu môžem robiť zadaním presného dátumu a času kedy mám danú úlohu urobiť, viem ich pridať do priečinkov a rozdeliť podľa priority.

Zdroj: ticktick.com

Za ako veľmi užitočnú funkciu tiež pokladám odkaz, ktorý si viem vložiť na domovskú obrazovku ako widget a pomocou neho si viem úlohu jedným kliknutím okamžite zapísať. Ja mám tento widget na najpoužívanejšom mieste a kde viem, že ho stále nájdem.

Pridanie novej úlohy cez widget

Avšak táto aplikácia nemusí slúžiť iba na zapisovanie úloh, čo potrebuješ v konkrétny čas urobiť. Vieš si do nej zapisovať nákupný zoznam, filmy, ktoré si chceš pozrieť alebo veci, ktoré si chceš v budúcnosti kúpiť. Každý si nájde svoj spôsob, ako túto aplikáciu využiť.

Ja si platím prémiovú verziu za približne 2,50€/mesačne, ktorá mi prináša zopár funkcií navyše (neobmedzený počet priečinkov, zobrazenie kalendára, rôzne farebné témy a podobne), avšak aj verzia zadarmo bude pre väčšinu ľudí stačiť.

TickTick:Todo list, checklist and task manager app for Android, iPhone and Web
Join millions of people to capture ideas, organize to-dos, and make the most of your life with TickTick. Available for free, syncs across iOS, Android, Mac, Windows, Web and more.
ticktick.com

Spark

Aplikácia Spark je aplikácia pre všetky tvoje emaily a prináša okrem veľmi pekného dizajnu aj zaujímavé funkcie, ktoré základné aplikácie ako Gmail alebo Apple Mail nemajú, alebo ich nemajú tak zvládnuté ako Spark.

Jedna z funkcií je rozdeľovanie emailov do kategórií. Áno túto funkciu má aj Gmail aplikácia, ale za mňa Spark to vyriešil oveľa lepšie. Jeho funkcia Smart Inbox umiestni emaily od reálnych ľudí úplne na vrch všetkých mailov, takže ich vidíte ako prvé a až pod ním sú kategórie ako newslettre, notifikácie. Ako posledná kategória sú všetky už prečítané emaily, takže na vrchu vždy vidíš iba tie neprečítané správy. Tieto nastavenia sa dajú upraviť podľa vlastných preferencií.

Zdroj: SparkMailApp.com

Tatiež si vieš dôležité správy, ktoré si si už pozrel, ale nechceš na ne zabudnúť pripnúť a zobrazia sa nad všetkými prečítanými správami. Prípadne si vieš túto správu nechať odložiť a príde ti ako nová správa v určitý čas, ktorý si zvolíš.

Ak máš pre emaily spustené upozornenia, určite oceníš funkciu smart upozornení, ktorá prezistí dôležitosť emailu a prídu ti upozornenia iba na tie najdôležitejšie emaily. Z mojej skúseností táto funkcia funguje veľmi dobre. Avšak stále je možnosť zapnúť upozornenia aj pre všetky emaily, ak ti to viac vyhovuje.

Posledná funkcia, ktorú ja osobne nepoužívam, ale dokáže byť užitočná v budúcnosti, je zdieľanie emailu s tímom. To znamená, že svoj email môžete zdielať s kolegami a pracovať na emailoch ako tím. Napríklad môžete spolu pracovať na jednom koncepte emailu, komunikovať cez chat priamo v aplikácií, a tak podobne. Táto funkcia je však dostupná v zadarmo verzií iba pre 2 členov tímu naraz. Ak je tvoj tím väčší, potrebuješ prémiovú verziu.

Za najväčšiu nevýhodu pokladám fakt, že táto aplikácia je dostupná iba pre Android, iOS a macOS. Aplikácia pre Windows alebo web stále chýbajú. Našťastie vývojári na týchto verziách pracujú a hádam sa ich dočkáme už čoskoro.

The best email client for iPhone, iPad, Mac and Android | Spark
Spark helps you take your inbox under control. Instantly see what’s important and quickly clean up the rest. Spark for Teams allows you to create, discuss, and share email with your colleagues
sparkmailapp.com

Pocket Cast

Z aplikácií na produktivitu sa teraz presunieme trochu inam, a to k aplikácií Pocket Cast. Táto aplikácia je moja obľúbená aplikácia na počúvanie podcastov. Keďže mám veľmi rád podcasty a počúvam ich celkom dosť, najradšej na to používam samostatnú aplikáciu. Veľa ľudí počúva podcasty cez Spotify, ale mne viac vyhovuje táto aplikácia a Spotify mám čisto na hudbu.

Zobrazenie všetkých podcastov v mriežke

Páči sa mi rozloženie všetkých podcastov do dlaždice, ktoré majú na rohu malý indikátor, keď vyjde nová epizóda. Ako ďalšie zobrazenie je v tejto aplikácií filter, ktorý predvolene zobrazuje samostatné priečinky s novými, prebiehajúcimi, stiahnutými epizódami a epizódami označené hviezdičkou. Tiež si vieš vytvoriť vlastný filter, podľa vlastných preferencií.

Organizovanie epizód podľa rôznych filtrov

Svoje obľúbené epizódy si vieš automaticky sťahovať, pridať do poradia alebo preskočiť určitú časť na začiatku a konci epizódy (ak sú tam napr. reklamy). Pri samotnom prehrávaní si vieš zmeniť rýchlosť prehrávania, nastaviť tzv. Volume Boost, ktorý zvýši hlasitosť hlasov v podcaste alebo automaticky vystrihnúť tiché miesta v epizóde.

Posledná veľmi chytrá funkcia je pretočenie epizódy o asi 15 sekúnd napäť, pri dlhšom pozastavení prehrávania. Tým pádom sa vieš lepšie dostať do kontextu, kde si v tej epizóde skončil. Čo sa mi tiež pri tejto aplikácií páči sú jej štatistiky. Pri zobrazení profilu si vieš pozrieť koľko hodín/dní si dokopy počúval všetky podcasty a vždy ti k tomu pridá zaujímavú štatistiku, čo sa za ten čas udialo.

Moja štatistika počúvania od septembra 2019

Aplikácia je úplne zadarmo, ale má aj prémiovú verziu za 1,20€/mesačne. Prémiová verzia ponúka aplikáciu pre počítače a Apple Watch, 10GB Cloudového priestoru na ukladanie vlastných súborov a rôzne farebné témy samotnej aplikácie. Ja si osobne túto verziu platím, ale pre väčšinu ľudí bude zadarmo verzia úplne postačovať.

Listen to podcasts with the best free podcasting app – built by listeners, for listeners.
Pocket Casts provides next-level listening, search and discovery tools. Find your next obsession with our hand curated podcast recommendations, and seamlessly enjoy and manage all your shows no matter which platform you’re on.
pocketcasts.com

Roboform

Aplikácia, ktorú odporúčam každému a jednému z vás je aplikácia pre spravovanie hesiel. V dnešnej dobe je to podľa mňa úplne základný nástroj, ktorý by mal každý na internete využívať a takýmto spôsobom si chrániť svoj digitálny život.

Aplikáciu, ktorú ja na tento účel používam sa volá RoboForm. Keďže takéhoto správcu hesiel používam nejaký ten čas tak sa mi nahromadilo okolo 380 rôznych prihlasovacích údajov a pre veľkú väčšinu mám unikátne heslo. RoboForm mi všetky tieto heslá ukladá, automaticky dopĺňa na všetkých mojich zariadeniach a pri vytváraní nových prihlasovacích údajov mi vygeneruje nové unikátne komplikované heslo podľa mojich nastavení.

RoboForm – Správca hesiel

Keďže používam túto aplikáciu na všetkých mojich zariadeniach (mobil, tablet, notebook), potreboval som prémiovú verziu, ktorá umožňuje synchronizáciu hesiel na viac ako jedno zariadenie. Je to však jedna z najlacnejších služieb čo som našiel. Ročne stojí okolo 24€ a ak klikneš na môj link nižšie, môžeš dostať 6 mesiacov zdarma pri kúpe ročného členstva. Čo oproti konkurencií je veľmi výhodná cena.

Ako ďalšie alternatívy odporúčam DashLane, 1password, LastPass alebo Bitwarden. Práve posledný menovaný budem pravdepodobne najbližšie testovať, keďže si ho viem sám hostovať na Home Assistant-e, ktorý som spomínal v mojom predchádzajúcom článku.

Edit (apríl 2022): Bitwarden používam už nejakú tú dobu a beriem to ako veľmi dobrú a vhodnú bezplatnú alternatívu pre RoboForm.

RoboForm: Manage your passwords with ease and security
www.roboform.com
Bitwarden Open Source Password Manager | Bitwarden
Bitwarden is an integrated open source password management solution for individuals, teams, and business organizations
bitwarden.com

Zhrnutie

Samozrejme používam ešte oveľa viac aplikácií. Za spomenutie ešte stojí Evernote na poznámky alebo Notion na organizáciu projektov. O nich si povieme niekedy nabudúce. Ak ťa niektorá z mojich obľúbených aplikácií zaujala, nezabudni si ju vyskúšať a daj mi vedieť na Twitteri alebo Instagrame ako si s ňou spokojný.

Branislav Budzák

Branislav Budzák

Web developer a video maker

Leave a Reply