Pred šiestimi rokmi som sa prvý krát začal pohrávať s myšlienkou chytrej domácnosti. Páčila sa mi možnosť ovládať rôzne zariadenia iba pomocou smartfónu a zjednodušiť si niektoré každodenné činnosti. V tomto článku vám poviem moju cestu, ako som sa dostal z jedného zariadenia so smart funkciami až ku písaniu bakalárskej práce o tejto téme.
Na začiatku s jedným zariadením
V tej dobe (pred 6 rokmi) ma veľmi zaujalo zariadenie od Googlu nazvané Chromecast, ktoré som našiel na rôznych zahraničných stránkach o technológiách. Toto zariadenie by mi umožnilo na televízií púšťať videá z aplikácie YouTube, zobrazovať fotky z Google Photos, zrkadliť obrazovku mobilu alebo prehrávať videá z môjho počítača cez Plex Media Server. Keďže náš televízor žiadne z týchto funkcií natívne neponúkal, pokladal som to za najlepší spôsob, ako mu tieto smart funkcie pridať.
Bol tu však jeden malý problém. Toto zariadenie vtedy ešte nebolo u nás oficiálne dostupné a nedalo sa nikde zohnať. Hľadal som spôsob ako by som sa mohol ku nemu dostať a získať jeho všetky benefity, ktoré ma ako fanúšika technológií veľmi zaujali.
Nakoniec som na jeden spôsob prišiel. Mal som známeho v Londýne, ktorý toto zariadenie vedel bez problémov kúpiť v každom druhom elektroobchode. Tak som sa mu ozval a dohodli sme sa na tom, že mi ho kúpi a pošle na Slovensko poštou. Síce ma to finálne stálo o niečo viac a musel som si ku tomu kúpiť aj adaptér na zásuvku, ale mal som svoje prvé domáce zariadenie, ktoré dokázalo komunikovať s mobilom.

Bol som nadšený. Toto bol začiatok tvorby chytrej domácnosti v našom rodinnom dome. Momentálne máme takýto Chromecast takmer v každom televízore v našej domácnosti a umožňuje nám prehrávať rôzne média iba s použitím smartfónu.
Dnes si už vieš takýto Chromecast kúpiť takmer v každom veľkom elektroobchode na Slovensku za oveľa dostupnejšu cenu ako som kúpil vtedy ja.
Rozšírenie ku chytrému reproduktoru
Časom som začal zisťovať aké rôzne zariadenia sa dajú v domácnosti používať s použitím smartfónu. Aby som ostal v Google Home ekosystéme, tak som sa rozhodol kúpiť svoj prvý Google Home Mini reprák, ktorý tiež ešte nebol na Slovensku dostupný. Znova hľadal možnosti ako si ho kúpiť a našiel som človeka, ktorý rozpredával niekoľko kusov kúpených v zahraničí. Neváhal som a rovno som mu písal a objednal si jeden pre seba.
Tento reprák mi umožnil nielen púšťať hudbu alebo rádiá pomocou hlasu, ale vedel som púšťať videá do Chromecastu, pýtať sa ho na otázky, pridávať upozornenia a omnoho viac. Určite na to urobím samostatný článok s popisom funkcií, čo všetko dokáže. Takže ak to nechceš zmeškať prihlás sa nižšie do môjho newslettra, aby ti neušiel žiaden nový článok.

Musím spomenúť, že dnešným dňom je stále k dispozícií iba v anglickom jazyku, ale myslím, že základné príkazy ako “Play music” alebo “Play x video on YouTube” nie sú náročné a väčšina ľudí sa ich vie jednoducho naučiť.
Takéto repráky máme momentálne doma 4 a slúžia veľmi dobre. Dokonca si ich vieme aj prepojiť a púšťať rovnakú hudbu na všetkých reproduktoroch naraz.
Objavenie ďalších zariadení
Ďalšia kategória chytrej domácnosti, ktorá je veľmi populárna a aj celkom lacná na realizovanie je osvetlenie. Ja som začal veľmi jednoducho a to LED pásikom pod posťeľov. Takéto osvetlenie som už používal dlhší čas, ale musel som na neho používať ovládač. Ten sa mi často strácal, nebolo to úplne pohodlné na ovládanie a tým pádom som to často nepoužíval.
Nakoniec som zistil, že aby som z neho urobil chytré osvetlenie mi stačil veľmi jednoduchý prevodník s WiFi pripojeným.Takéto zariadenie sa dá veľmi lacno kúpiť z AliExpressu alebo ho majú k dispozícií aj rôzne slovenské e-shopy s osvetlením.

oto zariadenie mi umožnilo nielen ovládať LED pásik pomocou smartfónu a hlasu, ale tiež som sa prvý krát dozvedel o automatizácií. Automatizácia v smart domácnosti znamená, že sa vykoná nejaká činnosť automaticky, bez môjho zásahu a nemusím nad tým rozmýšľať.
Pomocou aplikácie IFTTT (If This Then That) som vytvoril svoju prvú automatizáciu. Tá bola veľmi jednoduchá a pri tom veľmi účinná. Znela nasledovne:
Ak slnko zapadne, tak sa zasvieti LED pásik pod posteľou a automaticky sa vypne o jednej ráno.
Ak potrebujem svetlo vypnúť skôr, viem to urobiť bez problémov pomocou hlasu alebo aplikácie. Toto zistenie o automatizácií mi otvorilo úplne nové spektrum možností, ako chytrú domácnosť využívať a prispôsobiť si ju podľa seba. Časom som pridával ďalšie zariadenia od chytrých žiaroviek, cez chytré zásuvky až po bezpečnostné kamery a postupne budujem použiteľný systém jednoduchej chytrej domácnosti.
Bakalárska práca
Týmto sa dostávam až na vysokú školu, kde som momentálne v treťom ročníku a vybral som si bakalársku prácu na tému Automatizácia v smart domácnosti. To znamená, že všetko, čo som za posledných 6 rokov naučil doma a všetku techniku čo som nahromadil môžem použiť pri písaní bakalárskej práce.
Avšak už k tomu budem pristupovať inak. Aplikácia Google Home síce podporuje jednoduché automatizácie a prepojenie s rôznymi službami a zariadeniami, ale nepodporuje to pokročilé možnosti a nastavenia.
Preto budem používať open-source softvér Home Assistant, ktorý bude centrom našej chytrej domácnosti. Pomocou neho budem môcť vytvárať samostatné automatizácie a pripojovať služby a zariadenia, ktoré som doteraz nemohol prepojiť. O tom, ako Home Assistant funguje a čo dokáže si povieme v inom článku.
Zhrnutie
Veľa ľudí pokladá chytrú domácnosť za niečo, čo sa inštaluje do nových domov a je to niečo veľmi drahé čo si nemôže dovoliť každý. Avšak opak je pravdou. Chytrú žiarovku alebo LED pásik ovládaný pomocou smartfónu si viete zaobstarať už za menej ako 25€ a takýmto spôsobom postupne začať budovanie chytrej domácnosti.
Začať sa dá veľmi zľahka a všetko budovať postupne. Naša zostava chytrej domácnosti je stále veľmi jednoduchá a nemáme zatiaľ veľmi pokročilé funkcie, ale je to niečo čo nám vyhovuje a zatiaľ postačuje.
Ak vás tento článok zaujal a radi by ste videl viac článkov o chytrej domácnosti, aplikáciách, technológiách a podobných témach, prihláste sa do môjho newsletteru. Každý týždeň budem posielať články, ktoré ma zaujali, nástroje a aplikácie, ktoré som v ten týždeň objavil a upozorním o každom novom článku, ktorý vyjde na tomto blogu.