Pred šiestimi rokmi som sa prvý krát začal pohrávať s myšlienkou chytrej domácnosti. Páčila sa mi možnosť ovládať rôzne zariadenia iba pomocou smartfónu a zjednodušiť si niektoré každodenné činnosti. V tomto článku vám poviem moju cestu, ako som sa dostal z jedného zariadenia so smart funkciami až ku písaniu bakalárskej práce o tejto téme.

Na začiatku s jedným zariadením

V tej dobe (pred 6 rokmi) ma veľmi zaujalo zariadenie od Googlu nazvané Chromecast, ktoré som našiel na rôznych zahraničných stránkach o technológiách. Toto zariadenie by mi umožnilo na televízií púšťať videá z aplikácie YouTube, zobrazovať fotky z Google Photos, zrkadliť obrazovku mobilu alebo prehrávať videá z môjho počítača cez Plex Media Server. Keďže náš televízor žiadne z týchto funkcií natívne neponúkal, pokladal som to za najlepší spôsob, ako mu tieto smart funkcie pridať.

Bol tu však jeden malý problém. Toto zariadenie vtedy ešte nebolo u nás oficiálne dostupné a nedalo sa nikde zohnať. Hľadal som spôsob ako by som sa mohol ku nemu dostať a získať jeho všetky benefity, ktoré ma ako fanúšika technológií veľmi zaujali.

Nakoniec som na jeden spôsob prišiel. Mal som známeho v Londýne, ktorý toto zariadenie vedel bez problémov kúpiť v každom druhom elektroobchode. Tak som sa mu ozval a dohodli sme sa na tom, že mi ho kúpi a pošle na Slovensko poštou. Síce ma to finálne stálo o niečo viac a musel som si ku tomu kúpiť aj adaptér na zásuvku, ale mal som svoje prvé domáce zariadenie, ktoré dokázalo komunikovať s mobilom.

Google Chromecast 2. generácie

Bol som nadšený. Toto bol začiatok tvorby chytrej domácnosti v našom rodinnom dome. Momentálne máme takýto Chromecast takmer v každom televízore v našej domácnosti a umožňuje nám prehrávať rôzne média iba s použitím smartfónu.

Dnes si už vieš takýto Chromecast kúpiť takmer v každom veľkom elektroobchode na Slovensku za oveľa dostupnejšu cenu ako som kúpil vtedy ja.

Rozšírenie ku chytrému reproduktoru

Časom som začal zisťovať aké rôzne zariadenia sa dajú v domácnosti používať s použitím smartfónu. Aby som ostal v Google Home ekosystéme, tak som sa rozhodol kúpiť svoj prvý Google Home Mini reprák, ktorý tiež ešte nebol na Slovensku dostupný. Znova hľadal možnosti ako si ho kúpiť a našiel som človeka, ktorý rozpredával niekoľko kusov kúpených v zahraničí. Neváhal som a rovno som mu písal a objednal si jeden pre seba.

Tento reprák mi umožnil nielen púšťať hudbu alebo rádiá pomocou hlasu, ale vedel som púšťať videá do Chromecastu, pýtať sa ho na otázky, pridávať upozornenia a omnoho viac. Určite na to urobím samostatný článok s popisom funkcií, čo všetko dokáže. Takže ak to nechceš zmeškať prihlás sa nižšie do môjho newslettra, aby ti neušiel žiaden nový článok.

Google Home Mini

Musím spomenúť, že dnešným dňom je stále k dispozícií iba v anglickom jazyku, ale myslím, že základné príkazy ako “Play music” alebo “Play x video on YouTube” nie sú náročné a väčšina ľudí sa ich vie jednoducho naučiť.

Takéto repráky máme momentálne doma 4 a slúžia veľmi dobre. Dokonca si ich vieme aj prepojiť a púšťať rovnakú hudbu na všetkých reproduktoroch naraz.

Objavenie ďalších zariadení

Ďalšia kategória chytrej domácnosti, ktorá je veľmi populárna a aj celkom lacná na realizovanie je osvetlenie. Ja som začal veľmi jednoducho a to LED pásikom pod posťeľov. Takéto osvetlenie som už používal dlhší čas, ale musel som na neho používať ovládač. Ten sa mi často strácal, nebolo to úplne pohodlné na ovládanie a tým pádom som to často nepoužíval.

Nakoniec som zistil, že aby som z neho urobil chytré osvetlenie mi stačil veľmi jednoduchý prevodník s WiFi pripojeným.Takéto zariadenie sa dá veľmi lacno kúpiť z AliExpressu alebo ho majú k dispozícií aj rôzne slovenské e-shopy s osvetlením.

Wi-Fi adaptér pre LED pásik

oto zariadenie mi umožnilo nielen ovládať LED pásik pomocou smartfónu a hlasu, ale tiež som sa prvý krát dozvedel o automatizácií. Automatizácia v smart domácnosti znamená, že sa vykoná nejaká činnosť automaticky, bez môjho zásahu a nemusím nad tým rozmýšľať.

Pomocou aplikácie IFTTT (If This Then That) som vytvoril svoju prvú automatizáciu. Tá bola veľmi jednoduchá a pri tom veľmi účinná. Znela nasledovne:

Ak slnko zapadne, tak sa zasvieti LED pásik pod posteľou a automaticky sa vypne o jednej ráno.

Ak potrebujem svetlo vypnúť skôr, viem to urobiť bez problémov pomocou hlasu alebo aplikácie. Toto zistenie o automatizácií mi otvorilo úplne nové spektrum možností, ako chytrú domácnosť využívať a prispôsobiť si ju podľa seba. Časom som pridával ďalšie zariadenia od chytrých žiaroviek, cez chytré zásuvky až po bezpečnostné kamery a postupne budujem použiteľný systém jednoduchej chytrej domácnosti.

Bakalárska práca

Týmto sa dostávam až na vysokú školu, kde som momentálne v treťom ročníku a vybral som si bakalársku prácu na tému Automatizácia v smart domácnosti. To znamená, že všetko, čo som za posledných 6 rokov naučil doma a všetku techniku čo som nahromadil môžem použiť pri písaní bakalárskej práce.

Avšak už k tomu budem pristupovať inak. Aplikácia Google Home síce podporuje jednoduché automatizácie a prepojenie s rôznymi službami a zariadeniami, ale nepodporuje to pokročilé možnosti a nastavenia.

Preto budem používať open-source softvér Home Assistant, ktorý bude centrom našej chytrej domácnosti. Pomocou neho budem môcť vytvárať samostatné automatizácie a pripojovať služby a zariadenia, ktoré som doteraz nemohol prepojiť. O tom, ako Home Assistant funguje a čo dokáže si povieme v inom článku.

Zhrnutie

Veľa ľudí pokladá chytrú domácnosť za niečo, čo sa inštaluje do nových domov a je to niečo veľmi drahé čo si nemôže dovoliť každý. Avšak opak je pravdou. Chytrú žiarovku alebo LED pásik ovládaný pomocou smartfónu si viete zaobstarať už za menej ako 25€ a takýmto spôsobom postupne začať budovanie chytrej domácnosti.

Začať sa dá veľmi zľahka a všetko budovať postupne. Naša zostava chytrej domácnosti je stále veľmi jednoduchá a nemáme zatiaľ veľmi pokročilé funkcie, ale je to niečo čo nám vyhovuje a zatiaľ postačuje.

Ak vás tento článok zaujal a radi by ste videl viac článkov o chytrej domácnosti, aplikáciách, technológiách a podobných témach, prihláste sa do môjho newsletteru. Každý týždeň budem posielať články, ktoré ma zaujali, nástroje a aplikácie, ktoré som v ten týždeň objavil a upozorním o každom novom článku, ktorý vyjde na tomto blogu.

Branislav Budzák

Branislav Budzák

Web developer a video maker

Leave a Reply